Svatý Valentýn a jak se slaví ve světě

Svatý Valentýn, svátek všech zamilovaných zdomácněl i u nás. Není svátku, který by více rozdmýchával emoce. Jsou jeho milovníci a vyznavači a pak jsou jeho zarputilí odpůrci.

Valentýn byl kněz ve starověkém Římě, žil ve 3.století. Potajmu oddával mladé páry, protože císař Markus Aurelius Claudius zrušil manželství z obavy, že by mladí a silní muži zůstávali doma se svými rodinami a nebyli by ochotní odcházet do války. Na tajné oddávání císař samozřejmě přišel a nechal Valentýna popravit a to právě 14. února.

          

První Valentýnka, jak se říká milostným psaníčkům byla odeslána již v roce 1415, kdy byl mladý francouzský vévoda Karel Orleánský zajatý v bitvě a byl vězněn v londýnském Toweru. Odsud posílal své manželce milostné básně, některé z nich se dodnes zachovaly a můžeme je naleznout mezi královskými listinami v Britském národním muzeu.

Masově se den svatého Valentýna začal slavit ve Velké Británii (mylně je tedy uváděno, že se jedná o americký svátek) asi v 17. století.

          

Nejčastěji si zamilovaní dávají milostné vzkazy – Valentýnky, sladkosti, čokoládu a květiny. V posledních letech jsou i velmi populární šperky a prádélko.

Jak se slaví Valentýn ve světě

Ve Velké Británii si dvojice dávají dárky a valentýnky. V hrabství Norfolk na východě Anglie navíc mají takovou obdobu našeho Mikuláše jménem Jack Valentine, která nosí dárky dětem.

Maskotem oslav v Německu je prase, které má symbolizovat lásku a touhu. Společně se čtyřlístkem pro štěstí se objevuje na valentýnských přáních.

          

Bulharsku se kromě Valentýna oslavuje den vinařů, takže nezadaní mají také důvod k tomu dát si skleničku vína.

Ve Finsku a Estonsku se 14. února se slaví den přátel.

Na Filipínách se konají hromadné svatby. Do stavu manželského tento den obvykle vstoupí stovky párů. Motivuje je i to, že sňatky v tento den finančně podporuje vláda.

          

Japonsku je to naopak než ve většině jiných zemí. Dárky tu totiž svým partnerům dávají ženy. Muži jim to ale oplatí o měsíc později, kdy je v kalendáři takzvaný White Day. Svým drahým polovičkám kupují bílou čokoládu, spodní prádlo stejné barvy, šperky nebo také „maršmelouny“.

Jak jste mohli vidět, tak se v článku objevily typy co na Valentýna od Bono Bijou. Všechny najdete na našem eshopu :-)